Hizmetlerimiz

Geri Dön

Zemin Cilalama İstanbul Temizlik Şirketleri


Zemin Cilalama

 

Zemin cilalaması işlemlerini yumuşak zemin cilalaması ve sert zemin cilalaması olarak iki ana başlık altında toplayabiliriz. Bu zeminlerin temizlenmesi için zemin cilası dediğimiz cilalar ve temizlik malzemeleri kullanılmaktadır.

 

İstanbul Temizlik Şirketleri : Sert zeminlerin cilalanması sırasında iki farklı uygulama yapılmaktadır. Bunlardan ilki, kullandığınız zeminin parlaklığını ve sağlamlığını size daha iyi yansıtacaktır. Kristalize cilalama dediğimiz bu ilk yöntem mermer, traverten tarzındaki kalsiyum karbonat içeren el değmemiş taşlara uygulanmaktadır. Oldukça meşakkatli bir işlemdir ve ciddi anlamda uğraş gerektirir. Tahmini cila ömrü kullanım alanlarına göre farklılıklar göstermekle birlikte evlerde 3 yıl, alışveriş merkezleri, ticarethaneler, ofisler, kaldırımlar vb. gibi yoğun kullanıma açık alanlarda ise 1 yıldır. Zemin cilalama işlemleri yapılan alanların temizlenmesi daha kolaydır. Zemin cilalama işlemlerinde kullanılan diğer uygulama tekniğinin adı da polimer bazlı zemin cilalama yöntemidir. Herkes tarafından uygulanması mümkün olan polimer cilalar kendi kendilerine parlamaktadırlar. Ekstra bir uğraş veya işlem gerektirmez. Fakat kullanım ömürleri kristalize zemin cilalama uygulamalarına nazaran daha kısadır. Polimer bazlı cilalama yönteminin en sık kullanıldığı alanlar PVC bazlı zeminlerdir. Zaten bu alanlarda kullanılabilecek tek cilalama şekli de budur. Her iki cilalama işleminin ardından uygulandıkları zeminlerin kayganlığı azalmaktadır.

Cilalama işlemlerinin ne kadar sıklıkla tekrarlanacağını kesin bir netlikle söylemek mümkün değildir. Çünkü yukarıda da belirtiğimiz gibi zeminlerin üzerine binen yük sıklığı ve yoğunluğuna bağlı olarak zemin cilalama işlemlerinin uygulama sıklığı farklılık gösterecektir. Bu uygulamanın en belirgin faydalarından birkaç tanesi, zeminlerin daha az kaygan olması, daha parlak ve canlı görünmesi, çok daha kolay temizlenebilmesi şeklinde sıralanabilir. Sert zeminlerin üzerindeki insan trafiğinin yoğunluğu bu ortamlarda lekelerin birikmesine yol açabilir. Bu durum da sağlığımız açısından riskler taşır. Bunun dışında aynı zamanda estetik görünüş açısından da son derece can sıkıcı bir durum oluşturur. Tüm bunların yanında bir de zeminde biriken kirlerin zemine vereceği zararlardan da bahsetmeden geçmek olmaz. Bu kirler zemininizi aşındırarak kullanım ömrünü ciddi anlamda kısaltır. Aynı zamanda zemine dökülen ve zeminde biriken su birikintileri de zeminin içerisine nüfuz ederek hem içeriden hem de dışarıdan ciddi aşınmalara sebebiyet verebilir.

Zeminlerinizi korumanız sizin elinizde. Tüm bu saydığımız riskleri İstanbul Temizlik Şirketifirmamızdan rutin bir şekilde zemin cilalama işlemleri alarak kurtulmanız mümkün.