Hizmetlerimiz

Geri Dön

Ev Temizliği İstanbul Temizlik Şirketleri


Ev Temizliğinde püf noktalar

İstanbul Temizlik Şirketleri Ev Temizliği

Ev temizliği içerisinde yaşayan insanların sağlıklı koşullarda barınabilmeleri adına oldukça önemlidir. Ev temizliği günlük yapılabileceği gibi, haftalık, aylık ya da bahardan bahara gibi periyotlarla da tekrarlanmalıdır. Ev temizliği yapılırken en çok karşılaşılan problemler inatçı lekeler ve pis koku kaynakları gelir. Bunların nasıl giderileceğini bilmeden işe girişmek bazen istenmeyen sonuçlar da doğurabiliyor. Üstelik ev temizliğinin özü mümkün olduğunca az kimyasal temizleyiciler kullanmak ve hem evde yaşayan hem de doğanın sağlığını koruyabilmektir. İşte size ev temizliği ile ilgili bilinmesi gereken birkaç püf nokta;

·         Evde küçük çocuklar varsa duvar kağıtlarının kalemle (kurşun) boyanmasının ya da parmak izi ve kirin önüne geçmek zordur. Lekelenen duvar kağıtlarının deterjanla değil, mutlaka yumuşak bir silgiyle temizlenmesi gerekir

·         Evinizi temizlerken temizleme suyunuza birkaç damla parfüm katarsanız hem kimyasal temizleyicilerin zararlı etkilerinden kurtulmuş hem de evinizin mis gibi kokmasını daha uzun süre sağlamış olursunuz.

·         Küllükler zaman zaman elde yıkanır ya da bulaşık makinesine atılır. Yine de küllükteki ziftin temizlenmesi kolay olmaz. Küllüğünüzün içerisine biraz tuz ve limon döküp temizlerseniz hem lekelerin kolay çıktığını hem de limon sayesinde daha temiz olduğunu göreceksiniz.

·         Pencere camlarını silmek için piyasada birçok cam silme ürünü olsa da, yine doğal bir yöntem olarak temizlik suyuna atacağınız tuz sayesinde camlarınızı hijyenik olarak temizleyebilir ve lekesiz bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

·         Koltuk tozlarını almak zor bir iştir. Ne kadar süpürge ile temizlerseniz temizleyin diplerde hep bir miktar toz kalır. Süpürgeyle koltuğunuzu temizlemeden önce koltuğun üzerine nemli bir bez serip sopa ile vurursanız diplerdeki tozlar çıkararak nemli beze yapışır. Unutmayın, bu işlemi nemli bez olmadan yaparanız etrafı toz içerisinde bırakırsınız. Daha sonra nemli bezi kaldırıp, süpürgeyle son temizliği yapabilirsiniz.

·         patatesi ikiye bölerek, böldüğünüz parçalardan birini lekelerin üzerine sürün. Lekeler hızla kaybolacaktır. Bu durum patatesin içerisinde nişasta ve bazı mineraller sayesinde olur.  Yine ahşap temizliğinde bir başka yöntem ise çay ile temizlemedir. İki çorba kaşığı çayı kaynar suya atıp soğuyana kadar bekletirseniz, bu su ile ahşaplarınızı yumuşak bir bezle silebilirsiniz. Çay içerisindeki “tein” maddesi iyi bir leke çıkarıcı olarak görev yapar.

 

·         Sürekli kahve ve çay içilen fincanların bir süre sonra lekelendiğini ve elde ya da makinede yıksanız da bu lekelerin bir türlü çıkmadığını bilirsiniz. Lekelen fincanları temizlemek için portakal kabuğuna biraz tuz döküp bununla fincanlarınızı silebilirsiniz

·         Fırın temizlemek için en etkili yöntem bir gece önceden içerisine sıcak su ve amonyak ile doldurulmuş bir kap koymaktır. Bu basit yöntemle ertesi  gün buhardan yumuşayan lekeleri kolayca silebilirsiniz.

·         İçerisinde yağ olan şişeleri deterjanla yıkamak genelde pek başarılı sonuç vermez. Yağlı şişeleri detarjanla yıkadıktan sonra içerisine soda döküp bir süre çalkalamanız ve sonra kahve telvesi ilave ederek biraz böyle çalkalamanız gerekir. Bu işlemlerden sonra duruladığınız şişelerde yağdan eser kalmadığını göreceksiniz.

·         Klorlu sular ile yıkanan çamaşırlar bir süre sonra yıpranır ve sararırlar. Bu nedenle oksijen bazlı bir çamaşır suyu kullanmanız gerekmektedir. Bu çamaşır suyu kloru nötrleyerek çamaşırlarınızın klordan etkilenmesini önler ve doğal bir beyazlık kazandırır.

 

·         Banyo temizliğine mutlak çöp kovasından başlayın. Çöpleri dökün ve çöpünüzün dış tarafı kirliyse temizleyin. Ardından yerdeki saç ve tüyleri alın ve kirleri temizleyin. Muslık temizliğinde mutlaka tüm lavabo temizliğini yapın. Banyo temizliğinde fayanslar ve duvarlar en son temizlenmelidir.